PLOU, IDEA A MATYS JSOU DROPBOX.


Album streamuj zde / album kupuj zde

Přesto, že má tahle trojice rapperů za sebou už pár vzájemných hostovaček na skladbách, projekt v podobě osmitrackového vinylu je zatím jejich největší spoluprací. „Asi jsme se dali dohromady, protože jsou pro nás důležité podobné aspekty v rámci textů,“ svěřuje se nováček Ty Nikdy Labelu Matys a Idea dodává, že většina lidí, které zná, by tenhle projekt po textové stránce asi ani nedalo dohromady. „Nejsou v něm totiž žádný extrémní témata ani koncept. Jde jen o to, že seš dobrej člověk a píšeš.“

Právě Idea byl tím, kdo loni v březnu udělal první beat a poslal ho ostatním. Možná tehdy ani sám nečekal, jak moc je to nakopne a že do večera už bude skladba Kým Dýcham kompletně hotová. I když proces tvorby probíhal naprosto přirozeně a osmdesát procent textů a beatů bylo hotových během pár měsíců, vydání se nakonec o rok protáhlo kvůli pauze, kterou odstartovalo vykradení studia. A to i přesto, že se většina projektu nakonec podařila zachránit ze záloh na disku.


I kvůli vytíženosti všech MCs pak většina komunikace i práce probíhala online. Jak zásadní roli v celé tvorbě hrálo webové úložiště Dropbox, prozrazuje samotný název vinylu. Právě tam totiž trojice během celé doby nahazovala všechna dema, nápady, doma nahrané sloky i rozdělané beaty, z nichž většina vznikala právě pro tenhle projekt. „Vlastně až na Havrana, kterého mi poslal DJ Fatte už dřív,“ říká Idea. Právě tahle tísnivá skladba má jednu z nejsilnějších atmosfér a například pro Matyse je přemostěním na stejnojmennou báseň Edgara Alana Poea. 

Kromě Ideova a Fatteova beatu můžete na Dropboxu slyšet taky našláplé kousky z produkce Inphyho, Emila a rovnou třikrát pak přispěl i Plou. Mimo tracků Easy a Pod Kontrolou se totiž postaral i o oldschoolový sound pecky 1991, kde se trojice tak trošku opírá do dnešních pseudo rapperů, co si se selfie tyčí fotí účesy a žijou život na sociálních sítích. „Teď už jsem ale v takový bublině, že je vlastně moc nevnímám. O to větší šok pak mám, když na někoho z týhle množiny lidí natrefím. Ale nejsem Hitler, abych chtěl něco zakazovat. Na jednu stranu jsem totiž rád, že se z rapu stala obrovská platforma,“ mluví Lourajder o skladbě, která z jinak temnějšího a hodně atmosférického počinu tak trochu vyčnívá. I když naprosto nenásilným způsobem.

Celý projekt totiž i přes různé autorské postupy, nálady a producenty zní kompaktně a celistvě. Plyne s takovou přirozeností, jako se se v něm střídají atmosféry a drží perfektně pohromadě. Což je vlastně i jedna z největších předností Dropboxu, ze kterého jde hned po prvním poslechu cítit, že se nic netlačilo na sílu. Svou roli na uceleném dojmu pak samozřejmě hraje i mistrně poskládané pořadí jednotlivých skladeb, o což se postaral Idea, který je nejvíc hrdý na předposlední Parazol. „Přijde mi totiž úplně jinej než všechno, co se u nás i na Slovensku událo. Má divnej beat, zpívaný pasáže a i přístup k tý skladbě je dost americkej,“ vysvětluje. Právě melodických momentů, kdy se na chvíli sklouzne ke zpívavější flow, najdeme na Dropboxu víc. A dokonale sednou Matysovi, který se v téhle sféře nejvíc vyvinul ještě v období, kdy několikrát týdně zkoušel s kapelou.

Všech osm tracků natřískaných různými druhy pocitů i emocí najdete na vinylu. Právě tenhle  formát je totiž pro všechny rappery srdeční záležitostí. „Ve světě je to dneska už úplně běžný. Sice o něco dražší, ale zase ho můžete použít jako obraz. O to víc konkrétně u tohohle vinylu,“ doplňuje Idea a naráží na osobité zpracování obalu od Jana Klosse. Ten na něj umístil téměř dvě stovky z jejich instagramových obrázků a vytvořil tak svou vlastní interpretaci jejich života. 

S originálním pojetím obalu pak koresponduje i obrazový materiál k jednotlivým trackům. Nejde totiž o běžné klipy. Trojice se místo toho rozhodla natočit na telefon videa a ty do vizuálu zasadit.  

Že jde Dropbox naprosto odlišnou cestou než většina dnešních projektů dokazuje i fakt, že je postavený na nulovém promu. „Vlastně jde o úplný opak, než se teď všude dělá. Nechtěli jsme něco hajpovat singlem půl roku, ale vyzkoušet to jinak. Prostě jestli si lidi koupí zajíce v pytli,“ směje se Idea, který prý k celému projektu nepřistupuje jako ke vzniku nové kapely. Trojice vlastně neplánuje ani žádnou velkou tour hned po vydání desky, ale celý projekt chtějí nechat pár měsíců uležet a proudit mezi lidmi. „Na podzim pak chystáme asi čtyři koncerty. Myslím, že zrovna tomuhle projektu pomůže, když nebude někde nonstop živě,“ vysvětluje Idea. Podzimní koncerty ale rozhodně nebudou jedinou možností, kde skladby z Dropboxu slyšet. Všichni tři rappeři totiž mají sólo kariéru nebo další projekty a do budoucna plánují všechno vzájemně propojit.