IDEA x MC GEY ROZHOVOR.

Na Instagram si nahazoval fotku manželky, která nosí vaše dítě, jak myslíš, že to ovlivní tvůj rap life v budoucnu?

Předbíháš. Před tim, než jsem nahodil tu fotku jsem nahodil svou ženu zevnitř! Můj RAP-LIFE to určitě ovlivní. Nikdy jsem dítě neměl, takže to bude úplně něco novýho.

Naštěstí jsem ale zvyklej na nějakej pracovní režim a normálně chodim do práce a nemám moc času na zevl, takže to nebude úplně šok, že bych z ničeho nic po letech flákaní měl poprvý nějakou povinnost jako mcs, co maj na práci jenom RAP. Určitě to bude jiný, ale nedělám jenom RAP a umim pracovat na víc věcech najednou. Narodí se kluk a myslim, že mě to naopak nakopne a tvorba bude pokračovat. 

~

Postuješ na IG videa, všechny stoprocentně dopomohly k tomu, že byl o klipy a předobjednávky mnohem větší zájem než dřív. Čím myslíš, že to je? Beru to tak, že si dělal věci půl na půl - pro mě “temnější” příběhy, nebo punchlines. Tahle deska a forma proma má “jenom” punchlines”, na které ale nemá na našem území nikdo. Myslíš, že rapperům chybí vtip a tím pádem ho posluchači našli u tebe? 

Instagram videa jsem si oblíbil. Bránil jsem se Instagramu, ale už přes 2 roky to jedu. Nahazuju tam vtípky a totálně nesmyslný prohlášení a absurdní situace. Je super udělat pozvánku na koncert nějakou debilní formou. Přibylo mi dost odběratelů a myslim, že díky mýmu instagramu lidi pochopili možná i můj rap, kterej jim třeba předtim neseděl. Pochopili, že si dělám prdel a baví je to. Co se týče mejch starejch textů, tak tam rozhodně dost srandy bylo, ale dost jich podle mě bylo i deep. Neumim to ale podat úplně normální formou, takže hodně lidí v tom vidí jen srandu a nějakej příběh, ale je v tom skryto dost bolestivejch věcí. Punchlines mám rozhodně super. Je tu pár lidí co umí rýmovat tvrdě a vtipně. Ostatním raperům chybí vtip, nadhled a štiplavost. Hodně lidí umí nadávat. Málo lidí umí nadávat vtipně. Osobně si myslim, že jsem rozhodně textově jedinečnej. To neni machrování, ale pravda. Ten kdo nevidí skrz a bere to jako povrchní debility, tak toho jako posluchače nepotřebuju! Miluju egotripy, ale musej mít koule a něco jinýho než jenom debilní suchou pravdu.

~

Dost často nahazuješ videa i z práce. Na desce o tom i rapuješ, že chodíš makat. V rapu platí ta demence, že ten, kdo maká - tomu se v rapu nedaří. Nechci, abys mi to vyvracel, řekni mi, kdybys měl z rapu dostatek peněz měsíčně, chodil bys do práce? Nebo tě udržuje při životě a nedokážeš si to bez ní představit?

Chodim do práce, protože se rapem neuživim. Dělám grafiku a ilustraci. Kdybych měl z rapu dostatek peněz, tak bych do práce nechodil (myslim tim do zaměstnání jako zaměstnanec). To neznamená, že bych nemakal. Dělal bych pořád ilustrace a grafiku, ale super by bylo, že bych mohl dělat jen věci, který bych chtěl a bavilo by mě to. V práci dělám prostě co se po mě chce a je to občas na hlavu, ale nestěžuju si. Nechodit do práce je super, ale cpát to někomu a říkat o něm že je nula je jako vysmívat se vlastní mámě a tátovi, který tvrdě makali, aby synáček vyrostl. 

~

Kolik procent Geye je v Kubovi? Nemáš obavu z toho, že tě fans považujou jenom za baviče? Já sám věřím, že máš rád i deep věci a jednou je natočíš. 

Miluju deep věci. Dělám deep věci. Geye je v Kubovi dost. Jsem bavič a debil i v normálnim životě. Jedinej rozdíl je, že v normálnim životě nemlátim holky pěstí do hlavy a netýrám psy. Gey si může dovolit cokoliv. Je to nadpřirozená bytost a tim teď namyslim, že má většího ptáka než tvoje máma! Zažil jsem v životě zásadní deep věci, který jsou pro mě ale natolik silný, že o tom psát nechci. Asi bych neunesl debilní komenty od debilů... Jsou to citlivý věci.

~

Tahle deska v podstatě vůbec nebyla plánovaná. Chtěls udělat free dwnld EP s Krudanzem a nějak jsme k tomu došli, že to prostě doplníme pár věcma navíc a uděláme jako další fyzickej nosič. Jelikož jsme všechny věci probírali spolu, tak si dovolim říct, že to všechno mělo super hladkej průběh. Čím myslíš, že to je? U většiny releasů jsou hroty s nestíháním atd.. 

Hlavní impuls k tomuhle projektu s Krudanzem byl G-FUNK. Řekl jsem si, že udělám 7 věcí, který budou prostě jenom punchlines a bezva rýmování. Tys mě nakopl k tomu, že to dodělám do desky. 12 treků někomu může přijít málo, ale na projekt, kde jenom píčuju je to optimální! Hladkej průběh to mělo díky tomu, že mě nakopl G-FUNK a nesvazovaly mě témata a fakt jsem se u toho bavil. Chtěl jsem to udělat a u psaní jsem byl naprosto uvolněnej. U věcí, který by mi dřív přišly naprosto nevhodný co se týče obsahu jsem si teď říkal, že na tomhle projektu můžu fakt úplně všechno. Od urážení matek a tlustejch lidí až po vtipy o rakovině. Ten kdo to bude brát vážně, nechápe Geye. To neznamená, že tam dost věcí nemyslim vážně. Rýmy proti rapu jsou real. Každej rozumnej človějk pochopí, co myslim vážně a kde jsem za hranicí.

~

Kdo poslouchá povrchně a tudíž nevnímá, toho deska může urazit, ponížit, může se pohoršit z narážek na rasismus, obezitu atd. Co bys ideálně chtěl lidem touhle deskou předat? 

To jsem tak trochu odpověděl v předchozí otázce. Určitě to může někoho urazit. To je riziko i záměr zároveň. Chci aby to urazilo lidi, který to má urazit. Nechci ale, aby se kvůli tomu nějaká tlustá holka oběsila, nebo aby mi rozbil držku týpek, kterýmu umřel táta na rakovinu. Je to jedna velká sranda a rozhodně mám obrovskej respekt k nemocem a citlivejm věcem. Zažil jsem to v rodině. Miluju černej, debilní, suchej, primitvní humor. Chytrej člověk to pochopí. Pokud mi bude chtít rozbít hubu nějakej MC, tak klidně. Touhle deskou chci lidem předat AIDS!

~

Co je pro tebe nejlepší CZ-SK punchline? 

Nejlepší punchlines za poslední dobu má FOBIA KID. Mezi mistry punchlines řadim Jamese Colea a Kata. Nejlepší punchline je těžký vybrat a hlavně si vzpomenout. Celej track VAR na HDP od Prago, kde hostuje Cole, je přehlídka punchlines a KATO tam má uplně každej řádek TOP punchline. Verbální atentát je jeden velkej puchline. Celej TOXIC FUNK je punchline.

Napíšu jeden z mnoha mých oblíbených: KATO: PŘIJĎ SE PODÍVAT NA NAŠI SHOW / KAŽDEJ VÍ, ŽE SE VRÁTÍŠ S ŘITÍ ZPOCENOU, TAKŽE BUDEŠ USÍNAT S VLKEM JAK MAUGLÍ!

~

Kterou vlastní hlášku z textu by sis nechal vytetovat na viditelné místo? 

"Neumíš v tom plavat jako já / jsem ve znamení ryby a ty seš čůrák."

~

Jakou pro tebe má hodnotu ta rapová hra? Rozuměj tím views, swag, backstage atd. 

Hodnotu pro mě má velkou, protože jsem s ní vyrostl. Teď jsem v ní a vždycky jsem to chtěl. Samozřejmě bych chtěl miliony views, ale ne za cenu nějakýho kompromisu a kalkulu. Swag mám. Backtage je srandovní věc. Miluju všechny. Rap je hra a mě to baví, to neznamená, že to nějak extra žiju. RAP-LIFE je parafráze na HALF-LIFE. Rap je prostě půlka mýho života.

~

V jednom rozhovoru si souhlasil s tím, že se vrací starší zvuk nebo postupy. Myslíš, že se s ním vrátí i to, že lidi začnou víc vnímát muziku a nebudou řešit vatu kolem? 

Vata kolem se bude řešit furt. Lidi muziku vnímaj dost. Jen jsou vždycky nejvíc vidět a slyšet debilové. To se týká fans i interpretů.

~

Kde by ses cítil pohodlně ve 40ti letech? 

Ve vatě!


Album "RλP-LIFE" kupuj zde.