Jaký byl rok 2013 v Ty Nikdy?

Jako každý rok jsme si pro vás těsně před celonárodní výměnou kalendářů připravili zhodnocení uplynulého roku a zároveň náhled do toho následujícího. Oslovili jsme proto všechny členy Ty Nikdy, aby nám zodpověděli 3 jednoduché otázky. Ještě než se však pustíme do odpovědí, tak chceme tímto poděkovat všem fans za přízeň, nakupování desek a merche, účast na koncertech a celkově veškerou další podporu. Ohromně si toho ceníme a jako odměnu pro vás připravujeme velké množství novinek. Jednu z nich jsme vám chtěli prozradit už dnes, každopádně čas hraje proti nám, takže v první polovině ledna můžete očekávat zveřejnění zcela nového releasu, který v roce 2014 vyjde pod Ty Nikdy. A ne, nebude se jednat o už zmíněné EP Števie Wonder & Fatte Charles, ani o společnou desku Paulie Garand & Kenny Rough či MC Gey & DJ Fatte. Těšte se.A teď už otázky a odpovědi. Příjemnou zábavu.

- Jak by si hodnotil rok 2013? Co se v něm stalo pro tebe zásadního?

- Které desky / filmy / koncerty apod. tě v uplynulém roce nejvíce potěšily?

- Co očekáváš od roku 2014? Jaké máš plány pro tento rok?

(poznámka: odpovědi jsme nechali v původním znění, za překlepy proto neručíme. Real.)

IDEA

- Tak rok 2013 byl, co se týče labelu a činnosti, zase super. Je to v podstatě 3. rok, co fungujem nějak vě větší skupině a to sebou nese spousty kompromisů a řešení situací, víc práce, víc starostí. Ale když se release dotáhne do konce, je to pro mě vždycky nejlepší pocit. No, první release, který nebyl asi až tak pro masy, bylo Gameplay EP od FNTMa. Je super, že všichni v labelu neděláme stejný styl, EP si našlo svoje příznivce a možná i nové fans. Tleskám. Potom přišla moje srdcovka s názvem BoyBand. Debilní název kapely, debilní název prvního alba a dokázali jsme s tím jezdit bez přestávky az do konce roku. Do některých měst dokonce 2x. Fakt jsme tohle s Lukášem nečekali. Celá deska vznikla tak nějak spontánně, v podstatě za "pár dní" ve studiu u Peka. O prázdninách vyšlo další pokračování Radkova EP a Fattova dlouho plánovaná producentská deska s názvem "Soundtrack". Myslím, že udělal hodně práce, byla to taková kompilace jeho vkusu. Tleskám. No a posledním releasem, na kt. se opravdu dlouho čekalo, byla deska "Střepy". Deska si zasloužila pozornost, pozornost dostala a lidi na koncerty chodili. Samozřejme v příštím roce budou koncerty pokračovat a doufám, že s úspěšnou návštevností. My jsme desky vydali, záleží na vás. 

- Vyšlo toho fakt spoustu, kupuju jak blázen. Nechci psát, co bylo nejlepší, ale jen pár tipů. Earl & Tyler vydali neskutečné desky v zahraničí, Pusha T zabodoval, je toho fakt spousta. Z československa budu jmenovat - Modré Hory a "BigBeat", Zdenka Predná "Amulet", výborná deska "Karnevalová Vrana" od Korben Dallas, "Moruša: Biela" od Kirschnerky, Fat Kit se předvedli, Zlokot, Prezident Lourajder potěšil, WWW, Biomat, a další. Filmů jsem viděl tisíc, ale poslední dva skvělé byly Kapitán Phillips a nejlepší biják Prisoners.

- Kromě toho, že doufám v desku Geye, která vyjde v létě, EP od Wondera s Fattem, Paulie vyjde. To vím určitě. Taky jsme začali dělat na srdcovce, na 5. desce IF, která ale pro náročnost a dostatečný časový odstup a desetiletou symboliku vyjde až v roce 2015. No a STÁLE nám lidi píšou o pokračování BoyBandu…


REST

- Vcelku kladně. Sem rád že sem dal ven další desku s měsitem, vděčnej za support na koncertech a za to že jich bylo tolik, kolik jich bylo. Vážim si spolupráce s lidma jako Martin Svátek, Majself, Strapo, Separ, Vec, Zverky...Díky! Nedávno se stala pro mě velmi zásadní věc a to že sem měl možnost vidět basketbalovej zápas Nymburk - Cantu přímo z palubovky. Takhle blízko sem profi basketu fakt nikdy nebyl. Top zážitek roku 2013, za kterej vděčim Ondrovi Žatkuliakovi, díky bro! 

- Hodně mě potěšily desky Před prvnim infarktem od Matheuse, Parfém od Majselfa s Mugisem a Zverinovo Umelecké delo, sem rád že sem moh přihodit sloku na poslední dvě jmenovaný. Sem šťastnej jak pes za hiphopkemp, kde sem viděl dva mocný koncerty - R.A. the Rugged Man a Big Daddy Kane, obrovskej hell. No a nemůžu vynechat dvě pro mě zásadní hry roku 2013 - Batman:Arkham Asylum a A.C.:Black Flag, strašná vražda obě dvě. A ještě mě strašně zabila skladba Vladimir 518 & Martin Svátek - Planeta Praha. Jak skladba, tak klip perfektní. Silná věc.

- Čeká mě točení novejch věcí, no nebudu zatim prozrazovat co všechno se bude dít. Od půlky ledna nám zase začínaj koncerty, tak doufám že se dostanem všude tam, kam sme to v tomhle roce nestihli. Jinak to beru jako další rok, změní se jen číslo. Doufám že rok 2014 bude úspěšnej jak pro mě tak pro všechny lidi kolem mě, přeju vám všem hodně zdraví, lásky a síly, ať přežijem všechny ty mejdany a kocoviny co nás zase čekaj!


PAULIE GARAND

- Tenhle rok byl úplně šalala. Nesl se v módu workholismu, ale i skvělejch zážitků a vejletů. Zásadní byl asi tejdenní trip karavanem s partou po Evropě , kdy jsm navštívili Víděňskej Prater, Minimundus, Benátky, Rakouský jezerní městečko Hallsatt a další skvělý místa. To byli boží chvíle.

- Letos sem navštěvoval kina i divadlo jak maniak, takže z toho mám obří guláš, ale co mi utkvělo v paměti bylo drama ZMIZENÍ s Hugh Jackmanem. Scénáristickej majstrštyk. Z desek mě velmi baví Doris od Earla, nebo Downtempo od mýho oblíbence Xaviera Baumaxy. Z koncertů sem si strašně užil Dope D.O.D. v Lucerně, nebo dvojici Murs & Fashawn na kempu. 

- 1.3.2014 nám s Kennym vychází nová deska, takže se těšim na práci kolem ní, klipy i tour. Dál chci rozvíjet Garand Brand, mít kolem sebe dobrý lidi a dostatek sil na všechno, za čim dupu. Plánů je spoustu, tak uvidíme, jak moc bude trnitá cesta.

MC GEY

- Rok 2013 byla zásadní v tom, že jsem začal nosit prsten. Taky už nejsem student, co každej den pije krabicový víno a začal jsem chodit do práce, což se nepříjemně odrazilo na čase, kterej bych jinak trávil fetováním a psanim príma textů. Ale už jsem si zařídil, abych měl od novýho roku čas na oboje, takže Real shit!

- Koncerty mě bavěj všechny. Hlavně když je tam heroin a príma lidi. Z desek mě baví věci od nás (Rest, Fatte, BoyBand a všichni), Prago, Vec, Cole, Igor, Luzer, Crystal Kidz, Earl Sweatshirt, Tyler, Řezník ...teď si nevzpomenu, zrovna jsem zmlátil psa a mám temno v mysli. Taky spousta jiný muziky z jinech žánrů. Jedu teď seriál Boardwalk empire a čtu Hru o Trůny.

- V roce 2014 plánuju návrat opičího prince smrti do Čech.Je na čase povstat a vydělat si na nový auto (mám feldu).Čekejte prima desku od debila bez argumentů! Mám vás rád vy slipy!

BOY WONDER

- 2013ku hodnotim celkom pozitivne. Vznikol boyband z coho mam velku radost a v roku 2014 bude urcite pokracovat, co je vlastne hned odpoved na otazku c.3. Neviem si teraz narychlo spomenut co vsetko vyslo, teraz mam este cerstve Modre Hory, co je fakt kvalita.

DJ FATTE

- Vydal jsem pro mě dvě zásadní LPs Soundtrack (první producentská s rapperama) a Střepy s Restem.

- Na filmy čumím pořád na staré. Jedu Ray a Cadillac Records pořád dokola. A desky ani nevím. Potěšily mě ty naše no.

- EP s Wonderem a snad už konečně LP s MC Gey.

INPHY

- Rok 2013 bych hodnotil pozitivně - vyšel BoyBand, udělal jsem dvě věci s Junoflo, viděl pár fajn koncertů a taky jsem jich pár odehrál... Takže super.

Desky - Tyler the Creator - Wolf, Prezident Lourajder - Inaugurácia, Samiyam - Wish You Were Here; Filmy (nebo spíš seriály) - Konec Breaking Bad (Bitch!), Shingeki no Kyojin, Star Trek Into Darkness; Koncerty - TOKiMONSTA v Bratislavě, Spam poetry 2nd round a Kid Koala v Brně

- V roce 2014 bych chtěl konečně vydat něco většího, než jen malé beaty na soundcloudu. Nechci slibovat co to bude a nebo kdy to bude, ale bude to. A mohl bych přestat být línej.

KENNY ROUGH

- Rok 2013 byl pro mě a pro label celkově super rok. Už několik let si říkám, že začnu počítat počet koncertů a tisíce naježděných kilometrů, tak snad to zvládnu v roce 2014. Jako zásadní událost uplynulého roku považuju začátek práce na společné desce s Pauliem - vydání videosinglů Kotvim a Manifest a defakto téměř dokončení celé desky. Dál jsem produkoval pár super věcí hlavně pro slováky (GR, Momo), ale i třeba pro české MVP nebo Tafroba. Celý rok jsem se průběžně zabýval mixem a masteringem, nasbíral spoustu novejch zkušeností a zpracoval desítky alb. Takže sečteno podtrženo v roce 2013 jsem byl hodně produktivní a nehodlám polevovat. 

- Nejvíce mě potěšila v červnu vydaná deska Maca Millera - Watching Movies with the Sound Off, pak jsem hodně zcenil desky Drake - Nothing Was The Same, ASAP Rocky - Long. Live. ASAP a Ryan Leslie - Black Mozart. Skvělejch desek v zahraničí letos vyšlo hodně, ale tyhle jsem poslouchal nejvíc. Z Čech bych letos vypíchnul desku Resta s Fattem, která mě z domácí produkce bavila nejvíc. Co se týká filmů, tak letos jsem si ujel hlavně na Rivalech, ale opět vyšlo spousta kvalitních filmů, který jsem si užil. Z koncertů bych rád zmínil celou V hlavní roli tour, kterou jsme jeli s Pauliem a Děkysem a byla fakt skvělá - snad se brzy dočkáte obrazového materiálu z tour, kluci z BURGprdctn už na tom makaj pár měsíců. 

- Hlavní plán roku 2014 je 1. března vydat desku s Pauliem, točit k ní klipy, promovat, prodávat a jet k ní plnohodnotné turné. Dál budu samozřejmě pokračovat v práci na produkcích a zvukové postprodukci.

FNTM

- Rok 2013 byl pro mě asi nejproduktivnějším rokem mojí hudební „kariéry“, i když to ze startu vypadalo, že to s muzikou spíše zapíchnu. Dlouho jsem pouze poslouchal a hledal inspiraci a nakonec jsem naprosto nenuceně začal dělat beaty s použitím úplně nových postupů a i s jiným zvukem. Vydal jsem dvě EP – Gameplay a Cruel Summer, k tomu spoustu remixů, zahrál si na několika fajn mejdanech a poznal nové lidi, kteří mají na muziku dost podobný pohled jako já.

- Z domácích desek mě toho po pravdě moc neoslovilo. Více než třikrát jsem slyšel snad jen desky od lidí/projektů BoyBand, MVP, Smack. V zahraničním rapu toho už naštěstí bylo víc. Prodigy & Alchemist, MellowHype, Earl Sweatshirt, Hodgy Beats solo EP, Danny Brown, Pusha T, Asap Ferg, vše na co sáhne Action Bronson. Teď na konci roku mě potěšila srdcovka v podobě desky od Ghostface Killah. Bavil mě taky docela Kanye a Jay-Z, z Německa třeba Genetikk, z Anglie Chronik a celá Slew Dem parta + věci, co dělají OGz a další. Nejvíc jsem ale stejně poslouchal producenty a nejrůznější instrumentální projekty. Celkově můžu vyzdvihnout muziku například od lidí jako Chief, Esgar, Preditah + milion dalších Bandcamp & Soundcloud producentů, kteří mě totálně rozsekali a na které si momentálně nevzpomenu. Z filmů mi pořád skandálně uniká novinka od mých all time top bratrů Coenů - Inside Llewyn Davis. Zato jsem asi po třetí viděl celý zbytek jejich filmografie.

- Na rok 2014 připravuju další muziku, ale ještě nevím jestli ve formě ep nebo jinak. Plánuju navíc pár dalších projektů, které zatím nechci prozrazovat, ale jejich čas doufám do léta nastane. Jinak se klasicky těším na spoustu nových desek, momentálně nejvíce asi na Lord Steppington a  Oxymoron. 

DUBAS

- Letošní rok jsem se snažil upravit set up a zmenit postupy u produkce, a více se venovat zvuku jako takovemu, uz jsem se po tech letech musel zkusit posunout a zacit to delat trochu jinak, zadne zmeny necekejte) stejne spinavosti, akorat u me se zmenil ten pracovni postup, což me zabralo par mesicu) 

- Letosni nejlepsi koncert Kendrick Lamar) v cz je pro me urcite jmeno ktere musim nadnést - Rook, pardubickej rider. S nim urcite vymyslime par veci.

- davam dokupy producentsky mixtape, nevim kdy to vyjde, nekteří mcs jsou líni pice, chvili to jeste potrva) pracujeme s jednim clenem labelu na ep, desce, mixtape, kdo ví jak to bude. plus par hostovacek.))

ŠMEJDY              

- Hodnotil bych ho jako rok nenaplněných plánů. Nezmákl jsem všechno co jsem stihnout chtěl. Na druhou stranu jsem sám sebe překvapil v určitých svérách tvurčí fantazie a tvorby. Ale co považuju za zásadní je to, že Wire (z Dark Hand) začal studovat ve Zlíně. Momentálně sme na bytě tři ze čtyř (Dark Hand) a tvorbě to přináší názorové a debatní posuny.

- V hudbě mě tento rok potěšil deska Eminema - The Marshall Mathers LP 2. Předchozí Marshall Mathers LP je moje nejoblíbenější album vůbec. Těšil jsem se na tento počin a nezklamal mě. Našel jsem si na albu co jsem potřeboval. Restovo a DJ Fatteho album Střepy na mě velmi pozitivně zapůsobilo a poslechnul jsem ho během malování nespočetněkrát. Na filmy tento rok moc času nebylo. Volný čas jsem vyplňoval animákem American Dad. Alkoholický mimozemšťan Roger mě vždycky dokáže zlepšit náladu. Když přeci jen bylo trochu času, tak jsem koukal na filmy Film-Noirového žánru např. The Maltese Falcon (1941), The Big Sleep (1946), Double Indemnity (1944), M (1931), The Night of the Hunter (1955)

- Očekávám posunutí se v tvorbě o krok vpřed. Chtěl bych najít v následujícím roce správný poměr mezi makáním a odpočinkem.