TY NIKDY LABEL VYDÁVÁ ALBUM AKTA X.

Zdravá drzost, lyrika, desítky postojů, názorů, punchlines i odkazů. To všechno ponořené do atmosférických beatů, vzájemného respektu a loajality. Seznamte se s novinkou Ty Nikdy Labelu. Smečky, která konečně ukončila šestileté čekání a 23. 10. předhodí fanouškům další „poctivej rap“ v podobě druhé společné desky s názvem Akta X. „Nikdo z nás nevěřil, že by mohla vzniknout. Ale je tady a já jsem rád, že se nám v dnešní době, kdy texty moc velkou roli nehrajou, povedlo napsat album se stejným přesvědčením jako v roce 2012, “ říká šéf Labelu Idea o počinu, do kterého otisklo své osobité rukopisy i charakery všech šest rapperů.


Streamuj album zde: Když v roce 2012 vydala tahle banda svoji první společnou desku, na tuzemské hip-hopové scéně se tleskalo a silná fanouškovská základna se třásla, kdy Idea, Rest, Boy Wonder, Paulie Garand, MC Gey a nováček Matys vypustí pokračování. Přesto, že na něj muselo čekat šest let, rozhodně to nebylo tím, že by sehranému týmu došly nápady. Naopak. Celá tvorba totiž paradoxně probíhala mnohem rychleji, uvolněněji a přirozeněji než u prvotiny Label. Což nebylo jenom věkem, ale hlavně zodpovědnějším přístupem k času i tvorbě. „Díky létům v týhle hře jsme dneska už úplně někde jinde. A taky neřešíme zdlouhavě věci tak jako dřív, protože každej z nás má spoustu jinejch zájmů, projektů a někteří i rodinu,“  vypráví Idea s tím, že celá deska vznikla prakticky během dvou soustředění na chatě v Jizerských horách.

Právě  rozhodnutí odjet na pár dní daleko od všech ostatních povinností a zavřít se společně mezi čtyři stěny, bylo pro tvorbu desky asi nejzásadnější. Někde mezi posedáváním u ohně, popíjením lahví vína a posloucháním beatů od labelových producentů se totiž rodilo dvanáct skladeb, které kromě úderných textů plných pravd, tradičně vtipných urážek i slovních hříček pojí hlavně semknutost téhle různorodé party. „Ono vlastně konceptem celé té desky je naše přátelství. To, že se na většině věcí objevíme všichni MCs. Což je prostě geniální,“ říká Idea. Přestože práce v rámci šesti individuí byla chvílemi dost náročná a často s sebou nesla řadu kompromisů, právě ty vedly k tomu, že dneska můžete některé z rapperů slyšet i v tvrdších, syrovějších  polohách nebo tématech, které by si pro svoje sólové desky nikdy nevybrali. „Já se třeba rád nechal klukama vyhecovat do punchlines, který si ve svý tvorbě zase tolik nedovolím,“ říká Paulie Garand, který si ale stejně jako ostatní dokázal na labelové desce udržet svojí typickou flow. 


Když tak na konci května odjeli všichni MCs a producent Kenny Rough nahrávat do berlínských Red Bull Music Studios, kromě pár refrénů byla deska hotová a už se jen natáčela na čisto. Čas strávený v luxusních prostorách vyhlášeného studia ale nepřinesl jenom skvělý zvuk. Celé album totiž nasálo ódér kreuzbergské atmosféry, všechno to cruisování na kole i večerní posedávání ve večerce s flaškou piva, což se odrazilo i na bookletu, o jehož grafiku se postaral Jan Kloss a který kromě vybraných punchlines zdobí i snímky dvorního fotografa Lukáš Matouška právě z Berlína. Odtud si Ty Nikdy Label odvezl i dva videoklipy a to ke skladbám Málo z nás a prvnímu singlu Han Solo. Skladbě, která z celé desky vybočuje asi nejvíc. „Ona totiž úplně nezapadá to tvorby Labelu. Je lehce líznutá moderním zvukem, ale ne tím, co teď dělají všichni,“ říká producent Kenny Rough. Ten se spolu s Gaexem postaral i o mix a master alba, které je mozaikou siných témat i odlehčenějších věcí a nemá jednotnou atmosféru. Jednou z těch skladeb se silným poselstvím a emocí je pak například Soused, kde Idea naprosto vystihuje xenofobní část naší společnosti, když rapuje: „Pořád jste zhrzelí, jak vaše stará Fabie, narvi si gyros do držky a hajluj debile.


Na desce Akta X ale není unikátní jenom to, že je plná smysluplných a do detailu vypilovaných textů. Ale i fakt, že se na většině věcí objevili všichni labeloví MCs a veškeré beaty pocházejí z domácí stáje. Kromě Kennyho Rougha se o ně pak postarali ještě  DTonate, Fatte, Inphy a Idea. TNKDLBL tak i přes všechny svoje rozdílné osobnosti, charaktery a přístupy k tvorbě dokázal i na svojí druhou placku přenést všechno, co Rest shrnul jednou větou -  že Label spolu felí, jako slova v závorkách. 

Release party proběhne den po vydání alba, tedy 24. října, v Polagraph Gallery v Brně a hned druhý večer v pražském Merch Or Die.  Samotná Akta X Tour pak odstartuje druhého listopadu v Olomouci a poslední ze šesti zastávek bude čtrnáctého prosince brněnská Fléda.